Outsourcing IT

W dzisiejszym dynamicznym otoczeniu biznesowym kluczowym jest, aby firmy nadążały nie tylko za rozwiązaniami jakie oferuje technologia, ale także za obowiązującymi trendami. Pozwala to na płynne dostosowanie się do dynamicznie zmieniających się warunków rynkowych. Dodatkowo, umożliwia efektywne wykorzystywanie nowych możliwości, co przekłada się na długoterminowy sukces firmy. Przedsiębiorstwa stale poszukują nowoczesnych i efektywnych sposobów zachowania konkurencyjności na rynku. Jednym z takich rozwiązań niezaprzeczalnie jest korzystanie z outsourcingu usług IT czyli z zewnętrznych usług informatycznych.

Outsourcing usług IT co to jest, jak to działa

Outsourcing usług IT to coraz powszechniejsza praktyka polegająca na zlecaniu zadań związanych z IT zewnętrznym firmom lub specjalistom. Oznacza to, że przedsiębiorstwo decyduje się przekazać pewne procesy, projekty czy obszary odpowiedzialności firmie zewnętrznej, zwanej dostawcą usług IT. Najczęstszą motywacją do korzystania z tego typu usług jest korzystny stosunek ceny do jakości, dostęp do specjalistów o konkretnych umiejętnościach, a przede wszystkim oszczędność czasu poświęconego na procesy wdrażania czy rekrutacji.

Outsourcing IT można podzielić na dwa rodzaje:

Pierwszym krokiem, rozpoczynającym proces outsourcingu informatycznego zazwyczaj jest określenie zakresu zadań, które mają zostać zlecone zewnętrznemu dostawcy. Zakres ten może obejmować szeroki wachlarz usług, takich jak: outsourcing programistów, rozwój oprogramowania, zarządzanie infrastrukturą IT, wsparcie techniczne czy analiza danych. Podstawą efektywnego outsourcingu jest jasna i skuteczna komunikacja między przedsiębiorstwem a dostawcą usług. Umowa outsourcingowa powinna precyzyjnie określać warunki współpracy, cele projektu, harmonogramy oraz wszelkie inne kluczowe aspekty.

Jakie usługi składają się na Outsourcing IT?

Outsourcing programistów, kiedy warto korzystać?

Outsourcing programistów jest usługą, która przydaje się w różnych sytuacjach, z którymi borykają się przedsiębiorstwa. Może zdarzyć się tak, że zbliża się deadline projektu a brak odpowiedniego specjalisty na pokładzie uniemożliwia zmieszczenie się w czasie. W takiej sytuacji elastyczność i tymczasowe zwiększenie zasobów, które umożliwia outsourcing stają się kluczowe. Nie każda firma może np. posiadać też specjalistów technologii wymaganych w danym projekcie. Pewne jest, że outsourcing programistów wspiera firmy w rozwoju biznesu, a sytuacji w których warto zasięgnąć wsparcia dostawcy usług jest wiele.

Jak to wygląda w praktyce? Przytoczymy przykładowo dwa case studies klientów Eager Devs.

Główne zalety z outsourcingu programistów

Outsourcing programistów to wynik strategicznego podejścia do zarządzania zasobami i projektami, umożliwiającego firmom z każdej branży skoncentrowanie się na kluczowych obszarach swojej działalności. Głównymi zaletami są m.in:

Znaczne oszczędności kosztów

Outsourcing programistów umożliwia znaczne obniżenie kosztów związanych z zatrudnieniem i utrzymaniem wewnętrznego zespołu programistycznego. Firma nie musi ponosić wydatków związanych z pensjami, ubezpieczeniem zdrowotnym, urlopami czy szkoleniami pracowników. Korzystając z usług zewnętrznego zespołu, płacisz jedynie za czas, który ten zespół przeznacza na rozwijanie twojego produktu.

Dostęp do globalnej bazy talentów IT

Dzięki outsourcingowi możesz mieć dostęp do bazy specjalistów IT z całego świata, co pozwala znalezienie specjalistów pracujących w niszowych technologiach, o konkretnych umiejętnościach. Ty nie musisz się niczym martwić a firma zajmująca się outsourcingiem programistów znajdzie idealnego eksperta do Twojego zespołu.

Oszczędność czasu

Procesy rekrutacyjne mogą trwać długo. Wpływaja na to m.in: konkurencyjne ogłoszenia, wysokie wymagania kwalifikacyjne, brak dostępu do globalnego rynku, zmiana zdania kandydata, długi proces oceny technicznej czy brak zautomatyzowanych narzędzi rekrutacyjnych. A co kiedy zbliża się deadline projektu? W takich momentach warto zwrócić się do firmy outsourcingowej, która bardzo szybko jest w stanie dobrać odpowiednich ludzi do Twojego zespołu. Dodatkowo dzięki takiej usłudze można zaoszczędzić czas na wdrażanie pracownika. Delegowanie zadań programistycznych innym firmom pozwala na efektywne wykorzystanie zasobów i czasu wewnętrznego zespołu.

Redukcja ryzyka

Przesunięcie pewnych zadań na zewnętrznych dostawców może pomóc w zminimalizowaniu ryzyka związanego z projektem. Dostawcy usług często posiadają doświadczenie w obszarach, które mogą stanowić wyzwanie dla wewnętrznych zespołów.

Elastyczność i skalowalność

Outsourcing programistów daje firmom elastyczność w dostosowywaniu się do zmieniających się potrzeb projektowych. Możliwość szybkiego skalowania zespołu w górę lub w dół w zależności od wymagań projektu pozwala firmom unikać nadmiernych kosztów w okresach mniejszej aktywności.

Szybszy czas wejścia na rynek

Specjaliści IT spoza firmy często posiadają istotne doświadczenie w danym obszarze, co pozwala na skrócenie czasu potrzebnego na rozwój i wdrożenie projektu. Dzięki temu firmy mogą skrócić czas wprowadzania produktów na rynek.

Potrzebujesz wsparcia swojej firmy w zakresie outsourcingu programistów? Napisz do nas - chętnie pomożemy.

Podsumowanie

Głównym celem outsourcingu usług IT jest umożliwienie przedsiębiorstwom skoncentrowania się na swojej podstawowej działalności, a co za tym idzie oszczędności kosztów, jednocześnie korzystając z wysokiej jakości i specjalistycznej wiedzy z zakresu IT. Outsourcing usług IT staje się nieodłącznym elementem strategii wielu firm, pozwalając im osiągnąć wyższą efektywność. Przedsiębiorstwa, decydując się na outsourcing, powinny dokładnie analizować swoje potrzeby, wybierać zaufanych dostawców i utrzymywać otwartą i skuteczną komunikację, aby osiągnąć pełne korzyści wynikające z tej formy współpracy. Oszczędności kosztów, dostęp do globalnej puli specjalistów IT, elastyczność i inne zalety sprawiają, że outsourcing programistów jest coraz bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem dla firm dążących do efektywności i konkurencyjności na rynku.

Leave a Comment

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

*
*